Wyważanie wirników wentylatorów

Firma UNI-PRO poleca usługi w zakresie wyważania wirników wentylatorów.

Wyważanie przeprowadzamy w Naszej firmie lub na miejscu u klienta.

W przypadku wyważania samego wirnika (bez napędu) diagnostykę przeprowadzamy tylko w UNI-PRO.

Usługę wyważania u klienta wykonujemy przenośnym zestawem służącym przede wszystkim do wyważania dynamicznego w łożyskach własnych. Nie zakłada się ograniczeń co do gabarytów i mas wyważanych wirników.
wyważanie wirników wentylatorów
wyważanie wirników
wyważanie wentylatorów
Poza wymienioną powyżej główną funkcją , możemy dokonać:
  • Oceny drgań maszyny (wg ISO 10816-1 ,ISO 10816-3).
    W wyniku określamy stan jako dobry, zadawalający, przejściowo dopuszczalny, niedopuszczalny
  • Diagnostyki maszyn wirnikowych (na podstawie obrazu składowych widmowych drgań)
  • Dokładnego pomiaru prędkości obrotowej wirnika.
Zakład UNI-PRO oferujący wyważanie wirników posiada kadrę doświadczonych pracowników, a także sprzęt oraz wyspecjalizowane miejsce do pracy. Dzięki temu gwarantujemy wysoką jakość świadczonych usług, a co za tym idzie szybkie rozwiązanie problemu. Do każdego wyważonego wirnika dołączamy protokół pomiarowy generowany automatycznie przez maszynę wyważającą.

Bardzo istotną sprawą jest aby wirnik wentylatora był wyważony statycznie jak i dynamicznie. Niepokojącym objawem podczas pracy wentylatora jest zwiększenie jego drgań. Powodem drgań mogą być różne przyczyny np. zabrudzony wirnik, zużyte łożyska, pasy klinowe, złe zamocowanie wentylatora oraz oczywiście niewyważony wirnik. Jeżeli wirnik był wyważany i utracił to wyważenie przyczyn może być wiele. Na przykład uszkodzenie wirnika, oderwanie masy korygującej, zbyt luźna piasta wirnika, zabrudzenie wirnika ,dostanie się do wirnika ciała obcego itp. W przypadku utraty wyważenia najpierw należy usunąć przyczyny, następnie wirnik bezwzględnie wyważyć.

Na skutek niewyważenia zniszczeniu może ulec silnik, łożyska, obudowa wentylatora, sam wirnik. W skrajnym przypadku może dojść do zniszczenia całego wentylatora. Standardowo wirniki wyważa się na wyważarkach stacjonarnych. Wyważamy sam wirnik z piastą. Silnik wentylatora jest wyważony przez producenta silnika i nie wymaga wyważenia. W przypadku wyważania wentylatora na obiekcie u zleceniodawcy wyważamy cały zespół, Ciężarki korygujące mocujemy tylko do wirnika wentylatora. Prawidłowo wyważony wentylator zapewnia długotrwałą prawidłową pracę przez wiele lat.

Prawo autorskie ©2001 Uni-Pro Grzegorz Bokotko
Uni-Pro Wentylatory Przemysłowe
ul. Potkanowska 48, 26-600 Radom
Tel. 48 381-67-90, kom. 602-404-505
E-mail:
wykonanie Studio Nivo