Usługi tokarsko-frezarskie

Firma Uni-Pro oferuje usługi tokarskie oraz frezarskie, przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn, które posiadamy na wyposażeniu, wszelkie zlecenia w tym zakresie wykonujemy sprawnie, profesjonalnie oraz z największą precyzją.

Co to jest tokarka?

Tokarka to urządzenie które służy do obróbki skrawaniem przedmiotów wykonanych z metalu. Toczenie to najpopularniejsza odmiana obróbki wiórowej. Wynika to z faktu, iż bryły obrotowe to najczęściej stosowane kształty maszyn przemysłowych. Są to najczęściej bryły o powierzchni brył obrotowych. Za bryły obrotowe uważa się następujące formy: wałki, stożki, kule a także gwinty zewnętrze jak i wewnętrzne. Toczenie czyli obróbka skrawanie najczęściej polega na oddzielaniu nożem tokarski warstwy materiału z przedmiotu, który znajduje się na tokarce, czyli maszynie obróbczej.

Czynność wykonywaną do urządzeniu zwanym tokarka nazywa się toczeniem. Narzędziem obróbczym jest  zazwyczaj nóż tokarski (który składa się z części roboczej oraz chwytowej). Część chwytowa jest zamontowana w imaku tokarki, natomiast część robota to element pracujący. Także narzędziem obróbczym może być wiertło lub narzędzie służące do gwintowania.

Proces toczenia polega na wprowadzeniu ciała obrabianego w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym. Ciało obrabiane należy podczas procesu obrabiania umieścić w tzw. kłach.

Podział tokarek

Tokarki ze względu na grupy oraz podgrupy można podzielić na kilka rodzajów. Mianowicie wyróżniamy tokarski uchwytowe, tarczowe oraz karuzelowe.  Tokarki karuzelowe to wyodrębniona grupa tokarek, która przeznaczona jest do obróbki elementów o znaczącej średnicy oraz relatywnie niewielkiej wysokości.  Tokarki karuzelowe charakteryzują się wrzecionem o pionowej osi obrotu. Są to maszyny wykorzystywane głównie w przemyśle ciężkim do kształtowania elementów wielkogabarytowym o ciężarze nawet od 25 ton.

Półautomatyczne oraz automaty tokarskie

Półautomatyczne oraz automaty tokarskie to odrębna grupa tokarek przeznaczonych do produkcji seryjnej oraz masowej. Są to najczęściej odlewy, odkuwki oraz części po wstępnej obróbce. W dzisiejszych czasach elementy wykonywane na tokarkach w procesie skrawania są praktyczne bezobsługowe, tokarki są w pełni zautomatyzowane. Automaty tokarskie mogą być jedno lub wielowrzecionowe. Jednak najpopularniejsze tokarki to maszyny kłowe. Są to tokarki wykorzystywane do produkcji mało i średnio-seryjnej. Materiał obrabiany jest w tzw. kłach, w uchwycie czy też z podparciem. Te mogą być uniwersalne, produkcyjne, wielonożne, ciężkie oraz precyzyjne. Na rynku dostępne są również tokarki specjalne, produkowane na potrzeby różnych branży.

Oferowane usługi tokarsko – frezarskie

Na tokarce oprócz toczenia można wykonywać inne operacje, między innymi wytaczanie, rozwiercanie, wiercenie jak i przycinanie i radłkowanie. Frezowanie oraz szlifowanie z użyciem dodatkowych przyrządów również jest dopuszczalne. Oferujemy również obróbkę metodą skrawania, dzięki której nadajemy przedmiotom określony kształt zgodnie z dyspozycją Zamawiającego. Najczęstszymi operacjami wykonywanymi na tokarce są operacje wykonywania rowków, podcięć oraz gwintów. Zapraszamy do kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółową ofertą w zakresie usług wykonywanych przez naszą firmę na za pomocą tokarki.

Prawo autorskie ©2001 UNI-PRO Grzegorz Bokotko
UNI-PRO Wentylatory Przemysłowe
ul. Potkanowska 48, 26-600 Radom
tel.: +48 366 61 11
kom.: 602 404 505
E-mail: wentylatory@uni-pro.com.pl